Hrozí Česku destabilizace zdravotní a sociální péče?
31. srpna 2023 Z domova

Hrozí Česku destabilizace zdravotní a sociální péče?

Charita Česká republika nabízí jedinečnou příležitost se 27. září setkat a diskutovat s osobnostmi z různých sfér, které spojuje společný zájem v oblasti zkvalitnění sociální a zdravotní péče u nás. 

Proč považujeme toto setkání za důležité? Ve zdravotně-sociální oblasti existuje celá řada dlouhodobě neřešené, zejména legislativní problematiky, která se následně negativně odráží přímo u potřebných lidí. Toto setkání by mohlo současnou diskuzi o celém tzv. zdravotně-sociálním pomezí posunout správným směrem. Nejen proto, že jak se zdá, panuje na řešení mezi odborníky shoda, ale i proto, že státu „šlape na paty“ s termínem Evropská unie.

Jak vůbec došlo k rozkolu mezi zdravotní a sociální oblastí? Zjednodušeně lze říci, že dvě ministerstva, která sídlí vedle sebe, nedokázala „sladit“ vydávané předpisy. Jedná se zejména o zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, a jejich prováděcí vyhlášky. Konkrétně v praxi pak dochází k tomu, že určité výkony, které jsou definovány jako zdravotní, nelze dle zákona o sociálních službách poskytovat v určitých typech sociálních služeb. Tím jsou často potenciální uživatelé sociálních služeb „odsouzeni“ ke zbytečným hospitalizacím. Někdy je problém zaviněn neochotou k preskripci potřebných zdravotních výkonů ze strany ošetřujících lékařů, kterou zdůvodňují obavami z represe zdravotních pojišťoven. Je alarmující, že pod ohromným tlakem se ocitají nejen rodiny, které pak zdravotní výkony provádějí samy nebo jsou kvůli potenciální ztrátě zaměstnání nuceni umístit svého blízkého do LDN a následně do pobytových služeb, ale často také terénní pracovníci v sociálních službách. Ti řeší dilema, zda podlehnout naléhání lékaře či rodiny a nezákonně provést zdravotní výkon, nebo odmítnout a „zavinit“ umístění klienta v LDN.

Tlak zdravotních pojišťoven se však projevuje i v „úsporném“ postoji ke zdravotním službám v pobytových zařízeních. Jejich klienti tak často neobdrží potřebnou péči ke zlepšení nebo alespoň udržení zdravotního stavu. Jedná se především o rehabilitaci a nutrici, neboť s fyzioterapeuty a nutričními terapeuty zdravotní pojišťovny smlouvy většinou neuzavřou. Ale problematika je ještě daleko širší. Nutno zmínit vzdělávání jak zdravotníků, tak pracovníků v sociálních službách a zejména jejich nedostatek.

Na tyto problémy upozorňují zdravotníci i sociální pracovníci dlouhodobě. Výstup z kulatého stolu pořádaného v rámci projektu Ke kvalitě v Charitě II dne 25. února 2019 putoval nejen na zmiňovaná ministerstva, ale i do EU. Česká republika dostala podmínku tento problém vyřešit zákonem o dlouhodobé péči. Tak snad se konečně dočkáme. Ve vzduchu však visí otázky – vyřeší zákon vše, nebo to bude „kočkopes“ přetrvávající další desetiletí, kočkopes, který přinese místo úspor ve zdravotnictví další miliardové náklady, kočkopes, který neumožní stárnoucí populaci strávit s účinnou zdravotní a sociální pomocí zbytek svého života doma?

Charita Česká republika jako největší poskytovatel zdravotních i sociálních služeb v Česku dobře zná potřeby svých pacientů i klientů. Nabízí zákonodárcům spolupráci, navrhuje řešení. Jistě i toto diskuzní setkání posune přípravu zákona o dlouhodobé péči dobrým směrem a tisíce nejen našich pacientů a klientů si budou libovat – doma je doma.

Splní se jim i nám tento sen?

Na moderované setkání dosud přijali pozvání:
Václav Pláteník, MA, LL.M. – náměstek ministra zdravotnictví
Mgr. Alice Strnadová, MBA – ředitelka odboru ošetřovatelství a nelékařských povolání MZ. Hlavní sestra ČR
PhDr. Martin Kocanda, Ph.D. - ředitel odboru koncepce sociálních služeb a sociální práce
Mgr. Bc. Zdislava Odstrčilová – vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb MPSV
Ing. Petr Boťanský – zástupce profesního sdružení poskytovatelů sociálních služeb Gratia Futurum 913
Mgr. Robert Pisár – člen Rady Karlovarského kraje pro oblast sociálních věcí
Ing. Hana Sklenářová – ředitelka Diakonie ČCE
Bc. Emilie Třísková – ředitelka Centra sociálních zdravotních služeb Poděbrady
Bc. Ludmila Kučerová, DiS. – CHČR advokační činnost v oblasti zdravotnictví
Mgr. Iva Kuchyňková – CHČR advokační činnost v oblasti sociální

Charita Česká republika

PODPOŘTE NÁS

Podpořte nás

Záznam setkání najdete na sociálních sítích:

PŘEHRÁT

Partneři akce

Hotel Marianeum

Echo24 

QualitasOptima2020

Katolický týdeník

Radio Proglas

.TV Noe

 

 

 

 

 

Bc. Ludmila Kučerová DiS.

Manažerka pro advokační činnost - oblast zdravotnictví
Tel.: 731 433 121 E-mail: 7nqwZ-546npo8~l7VX~mYZhaa8kmb