Laureáti Ceny Charity Česká republika 2023 Zobrazit fotogalerii
20. října 2023 Z domova

Laureáti Ceny Charity Česká republika 2023

V pátek 20. října proběhlo již pošestnácté slavnostní udílení vyznamenání Cena Charity Česká republika, letos potřetí v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Předcházela mu tradičně mše svatá k poctě sv. Vincence z Pauly a za charitní dílo. Deset nominovaných laureátů, jejichž jména byla zveřejněna až při samotném ceremoniálu, převzalo ocenění přímo z rukou prezidenta Charity ČR a biskupa Mons. Pavla Posáda a ředitele Charity ČR Lukáše Curyla.

Medailony pracovníků oceněných Cenou Charity Česká republika za rok 2023. Osm diecézních Charit nominovalo po jednom zástupci, devátým je Česká katolická charita – Domovy duchovních a řeholnic, desátým Charita Česká republika.

Diecéze Brno
Mgr. Petr Šimon, DiS., vedoucí Centra služeb pro lidi bez domova Diecézní charity Brno

Je respektovaným odborníkem nejen na půdě Charity, ale také napříč ostatními brněnskými službami. Centrum služeb vzniklo pod jeho vedením, stál rovněž u zrodu Noclehárny pro lidi bez domova a založil Terénní službu sv. Františka, která vyhledává lidi bez domova přímo v ulicích. Byl také u vzniku Charitní záchranné sítě, a v současné době usiluje o rozšíření služeb o tzv. sociální či podporované bydlení. Petr se mimo práci věnuje své rodině, manželce Janě a jejich třem dětem – Petrovi, Jakubovi a Tobiášovi. Je vnímán jako velmi vstřícný kolega i nadřízený. Svým přístupem dokázal vytvořit příjemnou pracovní atmosféru a skvělý kolektiv pracovníků. Pro mnoho kolegů je inspirací jak po profesní, tak osobní stránce.

Diecéze České Budějovice
Bc. Petra Vohlídalová, vedoucí Domu sv. Pavla, sociální pracovnice Charity České Budějovice

 Svůj profesní život zasvětila práci pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou, a v tomto oboru se stala v regionu kapacitou. Je předsedkyní Diecézního kolegia služeb pro lidi bez domova, členkou odborných pracovních skupin kraje a města. Pro Charitu pracuje třináct let a Dům sv. Pavla, který vede, je největším zařízením svého druhu v kraji. Její kolegové si cení toho, že si umí za všech okolností zachovat klid, neztrácí trpělivost, je chápavá a empatická, a nikdy nad nikým tzv. neláme hůl. Stála u vzniku fundraisingového projektu Budějcká noclenka a podporuje Bezdomovecké divadlo. V rámci Charity se pravidelně účastní také Tříkrálové sbírky a Sbírky potravin. 

Diecéze Hradec Králové
Markéta Vašková, vrchní sestra Oblastní charity Pardubice

Pro Charitu pracuje od roku 2006, podílela se na vzniku střediska domácí zdravotní péče a také mobilního hospice Andělů strážných v Holicích, jehož vedení se jako vrchní sestra v roce 2020 ujala. Kolegové a nadřízení si cení její spolehlivosti, preciznosti a empatie vůči pacientům. Velmi aktivně se zapojila do pomoci na Ukrajině, kam jezdí s materiální pomocí již od roku 2017 a navázala tam přátelské vztahy. Je členkou Humanitárního kolegia – sekce pomoc Ukrajině. Reprezentovala charitu na Kongresu paliativní medicíny v Holicích v roce 2020. Nad rámec své práce rozběhla na Holicku Tříkrálovou sbírku a pomáhala organizovat výrobu a prodej adventních věnců. Ve svém volném čase se věnuje turistice, ráda objevuje nová místa.

Diecéze Litoměřice
Dagmar Lendelová, DiS., terénní sociální pracovník Charita Lovosice

V Charitě Lovosice pracuje již šestnáct let a za tu dobu působila v několika charitních sociálních službách. Organizaci navíc zastupuje v odborných fórech a skupinách pro práci s romskou skupinou. Pravidelně se účastní krajských i celorepublikových setkání romských koordinátorů. Jejími největšími pracovními úspěchy jsou posuny v životech našich klientů, kterých bylo na stovky až tisíce; s některými řešila práci, s některými bydlení, s jinými zase odvykací léčbu nebo poskytovala krizové intervence, mnohé doprovázela na úřady, k soudům či lékařům. Každoročně se navíc dobrovolně účastní koledování v rámci Tříkrálové sbírky, působí občansky aktivně na území Lovosic. Byla iniciátorka hnutí za zrušení hracích automatů na území Lovosic.

Arcidiecéze Olomouc
Mgr. Anna Valachová, DiS. , ředitelka Charity Kroměříž

Úspěšně řídí již 16 let organizaci, kde pracuje 100 zaměstnanců v celkem 11 sociálních a zdravotních službách. S naprostou samozřejmostí se zapojila také do pomoci při mimořádných událostech v regionu: tedy při povodních, požárech domů i po tragickém výbuchu plynu. Ihned po zahájení války na Ukrajině zorganizovala řetězec pomoci se zapojením mnoha dobrovolníků a institucí. Dodnes je s ukrajinskými uprchlíky v pravidelném kontaktu a zůstává jejich průvodcem a podporou v jejich nelehké situaci.

Diecéze ostravsko-opavská
Ing. Miroslav Hodeček, vedoucí útvaru sociálního začleňování Diecézní charity ostravsko-opavské

Jeho jméno je pevně spjaté s pilotním projektem Vesnička soužití, jež poskytuje zázemí lidem ze sociálně vyloučeného prostředí. Za dobu jejího provozu se podařilo dosáhnout toho, že většina obyvatel je zaměstnaná a je schopna vést klidný občanský život. Pan Hodeček, který působí v Charitě od roku 2005, v současné době zastává roli vedoucího útvaru sociálního začleňování, v jehož rámci pracují všechny sociální služby diecézní Charity. Za zmínku stojí i jeho osobní život, protože se svou ženou vychovali kromě svých 4 vlastních dětí dalších 6 dětí v pěstounské péči. Je člověkem moudrým, pokorným a srdečným, který dobře vychází se všemi zaměstnanci bez rozdílu.

Diecéze Plzeň
Ing. Jiří Svoboda, vedoucí Azylového domu Domažlice Diecézní charity Plzeň

 Do Charity nastoupil před pěti lety, je zároveň vedoucím diecézního Kolegia služeb pro lidi bez domova, krizovou pomoc, intervenční centrum, sociální rehabilitace a dům na půl cesty. Je také členem Kolegia Charity Česká republika pro azylové domy. Za dobu svého působení v azylovém domě si vybudoval skvělé pracovní vztahy jak uvnitř Charity, tak přímo v týmu na pracovišti, ale také s úřady a veřejnými představiteli domažlického regionu. Je velkou oporou Charity na Domažlicku a zároveň člověkem, kterého mají lidé rádi, protože i přes své velké pracovní nasazení zůstává laskavý, empatický a stále kolem sebe šíří radost a pohodu.

Arcidiecéze Praha
Mgr. Světlana Porsche, ředitelka Střediska Migrace

Pochází z Ukrajiny, odkud se před 25 lety přistěhovala do České republiky. V Charitě pracuje 20 let, nejdříve jako vedoucí Poradny pro migranty a uprchlíky v Diecézní charitě České Budějovice. Od roku 2005 vede středisko Migrace Arcidiecézní charity Praha. Je velmi zkušená a klientům poskytuje obětavě kvalitní odbornou péči. V případě potřeby se aktivně zapojuje do charitní dobrovolnické práce tam, kde je potřeba, nehledě na čas a náročnost úkolu. Má mnoholetou zkušenost s dlouhodobými projekty Ministerstva vnitra jako Medevac nebo Přesídlení českých krajanů. Požívá velké důvěry mezi kolegy i mezi těmi, kteří se na Charitu obracejí s žádostí o pomoc.

Česká katolická charita – Domovy duchovních a řeholnic
Marie Kašpárková, bývalá staniční sestra, nyní dobrovolnice, Charitní domov Moravec

Téměř od samého počátku novodobé historie Charity se podílela na rozvoji zdravotní péče, charitního díla a prezentaci Charity na odborných fórech. V letech 1991 až 2018 pracovala jako staniční sestra v Charitním domově Moravec, který se stal jejím druhým domovem a do kterého dochází i v penzi stále dál v rámci dobrovolnictví. Pomáhá zde při volnočasových aktivitách, například při pečení a vaření s klienty, nebo si přijde s klienty jen tak popovídat na pokoj, ale také jako zkušená zdravotnice pomáhá doprovázet umírající. Hodně času věnuje svým vnoučatům a je aktivně zapojena ve farnostech, ráda čte knihy. Její kolegové si jí vždy vážili pro její odbornost, laskavost, upřímnost a umění sdělit i nepříjemné věci s grácií.

Charita Česká republika
Mgr. Iva Kuchyňková, koordinátorka v sociální oblasti Charity Česká republika

Od roku 1993 se věnuje pomoci lidem v tíživých životních situacích a hájí práva lidí, kteří si sami pomoci nedovedou. Od sociální práce v terénu směřovaly její kroky postupně k manažerské činnosti v oblasti kvality sociální péče. Od roku 2014 pracuje jako koordinátorka pro sociální oblast a advokační činnost v Charitě Česká republika. Odborně zastřešuje kolegia a celorepublikovou síť sociálních služeb. Pravidelně spolupracuje s našimi partnerskými organizacemi na domácí i evropské úrovni a v rámci charitní lobbistické činnosti často a úspěšně jedná s vrcholnými českými politiky a také se zástupci Evropské komise. Je velice pracovitá, vnímavá a předvídavá. Pravidelně se věnuje lektorské činnosti ve farnosti Jana Nepomuckého v Brně-Starém Lískovci. Miluje hory, moře, turistiku a velmi ráda poznává kulturu a život lidí po celém světě.