Tři roky se Ukrajina statečně brání agresi ruské armády. Charita Česká republika, která podporuje Ukrajinu dlouhodobě, stála od prvních dnů konfliktu jednoznačně za napadenou zemí a ve své pomoci jejím občanům bude i nadále pokračovat. A to jak přímo v zasažených oblastech, tak i uprchlíkům před válkou v Česku. V roce 2024 odešlo na pomoc Ukrajincům v zahraničí ze zdrojů Charity Česká republika a z místních Charit (Olomouc, Ostrava a Znojmo) celkem 28,178 mil. Kč. Na pomoc Ukrajincům, kteří našli útočiště v Česku pak celkem 31,278 mil. Kč.
Po vypuknutí války v roce 2022 se Charita Česká republika ve velkém zapojila do pomoci ukrajinským uprchlíkům v Česku, a tato činnost neustává.
Třetí smutné výročí ruské invaze na Ukrajinu nás zavazuje, abychom pokračovali v pomoci lidem zasaženým válkou. Naše organizace pomáhá této zemi již přes dvě desetiletí, stojíme pevně za Ukrajinou. Není nám lhostejný život lidí, kteří každodenně zakoušejí hrůzy dopadů války nebo před ní museli uprchnout,
říká Lukáš Curylo, ředitel Charity Česká republika.
Charita pro Ukrajinu
Charita Česká republika vyhlásila bezprostředně po vypuknutí války veřejnou finanční sbírku, ze které financovala humanitární pomoc posílanou na Ukrajinu, ale i pomoc pro zvládnutí situace pro ukrajinské uprchlíky v Česku a také v Moldavsku.
Na sbírkové konto Charita pro Ukrajinu, č. ú. 55660022/0800, VS 104, přispěli čeští dárci (v roce 2022 to bylo 163,151 mil. Kč; v roce 2023 pak 10,536 mil. Kč a v roce 2024 částka 6,082 mil. Kč) celkovou částkou 179,769 milionů Kč.
K příjmům lze navíc ještě připočítat kostelní sbírku, která se uskutečnila v roce 2022 a vynesla celkem 30,256 milionů Kč.
V roce 2024 šlo na pomoc Ukrajincům v zahraničí z Charity Česká republika a z místních Charit (Olomouc, Ostrava a Znojmo) celkem 28,178 mil. Kč. Na pomoc Ukrajincům v Česku pak celkem 31,278 mil. Kč.
Naším posláním je poskytovat pomoc lidem v nouzi a tento závazek naplňujeme právě s trpícími lidmi na Ukrajině. Díky dobře fungující síti zaměstnanců, dobrovolníků a stálé spolupráci s partnerskými organizacemi na Ukrajině, v České republice i jinde v Evropě, můžeme zaručit, že naše pomoc efektivně míří tam, kde je skutečně potřeba. Perfektě fungující síť místních Charit garantuje profesionální pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku,
upřesňuje ředitel Lukáš Curylo.
Pomoc lidem přímo na Ukrajině
Až 3,7 milionu lidí, které válka vyhnala z jejich domovů, našlo útočiště v bezpečnějších částech Ukrajiny. Tam často začínají od nuly a budují své životy znovu.
Společně s partnery jim Charita Česká republika:
- dodává nezbytnou pomoc do nejvíce postižených oblastí, zajišťuje důstojné ubytování v renovovaných ubytovnách či nově budovaných modulárních domcích,
- pomáhá s opravami poškozených domů a s přípravou na zimu, která zahrnuje distribuci teplého oblečení či topiva,
- podporuje obnovu živobytí a ekonomickou soběstačnost lidí, kteří přišli o své zdroje obživy. Zajišťuje potřebné rekvalifikační kurzy a pomocí mikrograntů i rozjezd vlastního podnikání,
- renovuje a vybavuje rehabilitační centra a školí jejich zaměstnance.
Více zde: svet.charita.cz
Podpora ukrajinských uprchlíků v Česku
Od začátku války bylo v České republice registrováno téměř 700 tisíc uprchlíků z Ukrajiny a 395 tisíc jich zde stále zůstává. Charita je zapojena do struktur státní pomoci a pomáhá s humanitární podporou, registrací, adaptací a integrací nově příchozích od prvních dnů války až do současnosti. Dlouhodobou komplexní podporu poskytuje zejména osobám zdravotně znevýhodněným, matkám samoživitelkám, seniorům a dalším zvláště zranitelným uprchlíkům.
Rozsáhlou pomoc poskytují jednotlivé místní Charity, propojené do celostátní charitní sítě, ukrajinským uprchlíkům v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Litoměřicích, Olomouci, Plzni, Praze a na dalších místech.
Základem služeb je odborné sociální a právní poradenství, nabízíme rovněž asistenci, tedy doprovody s tlumočením, které usnadňují komunikaci jak nově příchozím, tak pracovníkům úřadů a institucí. Provozujeme komunitní centra, pořádáme jazykové a informační kurzy, pomáháme při hledání bydlení a práce.
Zvláště potřebným uprchlíkům z Ukrajiny jsme také zajistili potravinovou a materiální pomoc. Škála služeb, které Charita poskytuje, je ale daleko širší.
Integrační linka
Infolinka pro příchozí z Ukrajiny, kteří potřebují poradit nebo se ocitli v tížívé životní situaci, poskytuje tlumočení po telefonu, informace, psychosociální podporu a kontakty na další navazující služby. Dostupná je každý pracovní den na telefonním čísle 731 432 431 a e-mailu ukrajina.info@charita.cz.
V roce 2024 poskytla celostátní síť Charity Česká republika v Česku tyto služby:
Poradenství pro 13 787 osob
Asistenci pro 61 351 osob
Potravinovou a materiální pomoc pro 13 951 osob
Ubytování a zprostředkování ubytování pro 1 849 osob
Zprostředkování zaměstnání (včetně zaměstnaných v Charitě) pro 1 912 osob
Kurzy českého jazyka pro 3 418 osob
Integrační linku v ukrajinštině a češtině pro 3 415 osob
Data Ministerstva práce a sociálních věcí ukazují, že většina dospělých uprchlíků pracuje, platí daně a není již závislá na sociálních dávkách. Příkladem jednoho z takových příběhů je i paní Natalia, která přišla do Česka v březnu 2022 se svou dcerou a osmdesátiletou matkou. Začínala od nuly, od proplakaných nocí a se smutkem nad ztrátou blízkých. Charita jí pomohla s ubytováním a základní orientací v nové zemi. Natalia, která na Ukrajině pracovala jako učitelka, se rychle naučila česky a brzy začala pomáhat jako dobrovolnice. Dnes pracuje v Charitě jako tlumočnice.
Když vidím nové klienty, vím přesně, čím procházejí. Můžu jim předat nejen informace, ale i naději, že se situace zlepší,
říká žena, která v Česku našla nové kolegy i přátele.
Výše uvedená čísla však vycházejí pouze z údajů, které se podařilo shromáždit. Skutečné počty budou ještě vyšší. „Naše farnosti, které se v pomoci Ukrajincům angažují nejvíc, často ani nemají evidenci, kterou by samostatně vykázaly, například proto, že spolupracují s dalšími neziskovými organizacemi,“ přiznává Natálie Slivocká, ředitelka Řeckokatolické charity (ta patří do svazku Charity Česká republika), ve které působí zejména Ukrajinci žijící v Česku. „Naše úsilí je zaměřeno hlavně na pomoc na Ukrajině, včetně finančních a humanitárních sbírek. Cítíme to tak, že pokud naši obránci boj s ruskou armádou prohrají, zle bude jak na Ukrajině, tak i tady,“ uzavírá Natálie Slivocká.
Pomoc pro Ukrajinu z regionů
Další výraznou pomoc na Ukrajinu poskytují místní Charity – v Olomouci, Ostravě a ve Znojmě. Navázaly na dlouhodobou podporu dětských domovů, zdravotnických zařízení a místních Charit, které pečují o seniory a o chudé rodiny ve svém okolí. A po napadení Ukrajiny svoji pomoc ještě rozšířily. Tyto tři Charity mají pro tento účel také vlastní sbírková konta.
Arcidiecézní charita Olomouc
Na Ukrajině pomáhají od 90. let minulého století. Své dlouhodobé projekty zaměřují na pomoc dětem ulice a podporu ukrajinských organizací v poskytování sociálních služeb. „Aktuálně se zaměřujeme na náhradní zdroje elektřiny a tepla pro domácnosti a zařízení na Ukrajině. Reagovali jsme také na akutní nedostatek vody. V roce 2024 jsme zaplatili vybudování 5 vrtů na technickou vodu, dále vybudování 4 vrtů a zakoupení 4 filtračních stanic, zakoupili vysokozdvižný vozík do skladu Caritas Kolomyja,“ upřesňuje Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomuc. V loňském roce tato organizace poskytla Ukrajině pomoc ve výši téměř 6 milionů korun.
Více zde: www.acho.charita.cz
Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské
„V roce 2024 jsme realizovali projekty a předali prostředky o celkovém objemu 9,515 milionů Kč,“ shrnuje Miroslav Hodeček, vedoucí ostravského Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce. „Mimo to na pravidelné bázi – zhruba jednou za měsíc – převážíme na Ukrajinu materiální pomoc.“ Mezi jejich základní aktivity patří projekty Adopce na dálku dětí ze sociálně slabých rodin (kterým pomoc umožní získat vzdělání a pozvednout hmotnou a duševní úroveň jejich rodin) a Důstojný život (osamělí senioři bez dostatečných finančních prostředků), podpora Domova pokojného stáří v Usť-Čorné a Dětského domova v Ivano-Frankivsku, Domov pro matky s dětmi v Oděse či pomoc lidem, jejichž životy byly zasaženy ozbrojeným konfliktem na východě země. Sem patří i Mikulášské balíčky dětem žijícím v bojových zónách.
Více zde: www.adoptujsi.cz
Oblastní charita Znojmo
„Ve Znojmě nadále pomáháme přesídleným rodinám a osobám, které utekly před ruskou agresí. Máme humanitární sklad, kam si lidé mohou přijít pro oblečení, potraviny a případně nábytek. Poskytujeme službu překladatelky a asistentky při vyřizování dokladů na úřadech, v komunikaci se školami a další potřebné doprovázení,“ říká Evžen Adámek, ředitel Oblastní charity Znojmo. V budově dominikánského kláštera mají stále ubytováno čtyřicet osob, kterým poskytují i další pomoc.
Na Ukrajině pokračují v dlouhodobé pomoci sociálně slabým rodinám na venkově a v projektech pro potřeby dětí z nejchudších rodin, a to podporou svých partnerů Například Charita Dnipro požádala o financování filtru na vodu, protože voda z kohoutku je těžce kontaminovaná. Nyní mohou rodiny s dětmi a senioři chodit do Charity každý den pro čistou pitnou vodu. V Charitě Zoločiv zafinancovali, kromě jiného, také instalaci fotovoltaiky, která zajišťuje energii v době, kdy se vypíná proud.
Ostatním partnerům pomáháme tak jako dřív. V Zakarpatí v Užhorodě spolufinancujeme provoz sociálního centra, v Perečíně léčení dětí z chudých rodin a obecně pomoc chudým rodinám, v Charitě Mukačevo léčení dětí i dospělých a pomoc chudým rodinám. Ve Lvově finančně podporujeme školku pro děti z krizových rodin, denní stacionář a nízkoprahový klub pro děti a mládež. V Zoločivu financujeme rozvoj pečovatelské služby.
„Děkujeme všem, kdo se spolu s námi podílí na pomoci těžce zkoušené Ukrajině,“ uzavírá ředitel Evžen Adámek. V roce 2024 jsme přispěli částkou 5,403 milionu Kč. Ve Znojmě jsme pomohli lidem z Ukrajiny ve výši 4,260 milionu Kč.
Více zde: znojmo.charita.cz
Tři roky s Ukrajinou – chystané akce
Litoměřice
Integrační a komunitní centrum Svit Diecézní charity Litoměřice a Charity Litoměřice pořádají v pátek 28. února 2025 od 16.00 Pietní setkání k tříletému výročí války na Ukrajině v Domově na Dómském pahorku. Součástí programu bude diskuze s novinářem Ondřejem Soukupem a Michalem Hnaťukem, velitelem kynologického týmu, který se svým psím parťákem na Ukrajině vyhledává zraněné a padlé vojáky.
Kontakt pro média:
Jan Oulík
tiskový mluvčí
e-mail: jan.oulik@charita.cz
tel. +420 603 895 984