Pomalu postupující bouře Boris, která v první polovině září zasáhla střední a východní Evropu, s sebou přinesla prudké ochlazení a několikadenní přívalové deště, následované ničivými záplavami. Ty se staly nejhoršími za posledních dvacet let. Charitní organizace v jednotlivých zemích regionu reagovaly bez prodlení a poskytují pomoc tam, kde je nejvíce potřebná.
Povodně si celkově v Evropě vyžádaly 24 obětí na životech, zasažená města jsou zavalena bahnem a sutinami, budovy poškozené, mosty zřícené a úřady čelí miliardovým škodám. Nejvíce postiženými zeměmi jsou Polsko, Česko a Rakousko. Tlaková níže Boris řádila ovšem i v dalších státech. V pohotovosti jsou charitní týmy v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Rakousku a na Slovensku, které nabízí nejen materiální, ale i humanitární a psychosociální pomoc lidem zasaženým povodněmi. Nezůstávají však sami – jejich kolegové z dalších zemí vyjadřují podporu a nabízejí pomoc, ať už ve formě zapůjčených vysoušečů nebo finanční podpory. Tu například přislíbila Charita Itálie nebo Charita Slovinsko.
Víme, co prožíváte, protože takové záplavy jsme měli loni ve Slovinsku. A nikdy nezapomeneme na solidaritu, které se nám dostalo od Charity Česká republika v pro nás kritických chvílích!
vzkazuje Charita Slovinsko
V srpnu roku 2023 vyhlásila Charita Česká republika sbírku na pomoc lidem zasaženým povodněmi ve Slovinsku. Kromě finanční pomoci jsme také tamní Charitě dovezli 150 vysoušečů. Letos se situace obrátila a slovinská Charita nyní organizuje sbírku na podporu lidí postižených povodněmi u nás.
Zahraniční pomoc je v případě velkých přírodních katastrof v charitní síti standardem,
říká Martin Zamazal koordinátor pro mimořádné situace Arcidiecézní charity Olomouc.
Charita Česká republika je jedním z více než 160 členů celosvětové organizace Caritas Internationalis a patří rovněž do evropské sítě Caritas Europa, která sdružuje 49 národních Charit. Díky této globální spolupráci může Charita rychle reagovat nejen na krize u nás, ale i po celém světě. Současně máme jistotu, že se při mimořádných událostech v České republice můžeme opřít o podporu našich zahraničních partnerů.
Například při ničivém tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku v roce 2021 nám sesterské Charity, zejména rakouská, významně pomohly. Německá Charita nás zase podpořila při povodních v roce 2009 a 2013 – poskytla jak finanční prostředky, tak odborné školení pro naše krizové týmy. Získané zkušenosti jsme pak uplatnili při záplavách v Bosně a Hercegovině v roce 2015. Právě díky této dlouhodobé spolupráci a sdílení know-how jsme dnes schopni pomáhat na vysoké profesionální úrovni.
Solidarita a spolupráce jsou základem charitní síly. V těžkých chvílích se můžeme spolehnout nejen na naše zkušenosti, ale i na širokou podporu naší mezinárodní rodiny.
Povodně ve světě:
Slovensko
Polsko
Rakousko
Rumunsko
Maďarsko